Pirmajai Lietuvoje spausdintai knygai – 500 metų

 

2022-10-12

Pranciškus Skorina (medžio raižinys iš Rusėniškosios Biblijos 1517)

2022 metais sukanka 500 metų, kai Vilniuje Pranciškus Skorina įkūrė pirmąją spaustuvę ir išleido pirmąją knygą Lietuvoje. Šiuos metus LR Seimas paskelbė Pranciškaus Skorinos metais. Rugsėjo 22 – 23 d. vyko Tarptautinė mokslinė konferencija ,,Pranciškus Skorina ir Renesanso knygos kultūra“, kurioje pranešimus skaitė mokslininkai iš 15 šalių (Jungtinės Karalystės, Kanados, Čekijos, Italijos, Baltarusijos, Lietuvos ir kt.)

Pranciškus Skorina gimė apie 1470 m. Polocke. Krokuvos universitete įgijo laisvųjų mokslų daktaro laipsnį. 1512 m. Padujos universitete – medicinos daktaro laipsnį. 1517 m. Prahoje įkūrė spaustuvę, leido knygas.

Rusėnų kilmės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės veikėjas, vienas žymiausių to meto žmonių, vienas didžiųjų humanistų P. Skorina atvykęs į Vilnių burmistro Jokūbo Babičiaus namuose (manoma, kad jie buvo Didžiosios ir Stiklių gatvės sankirtoje) 1522 metais įkūrė pirmąją spaustuvę LDK.

,,Mažoji kelionių knygelė“ (1522) – pirmoji spausdinta knyga Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Rusėnų (senąja baltarusių) kalba parašytą knygelę sudaro Psalmynas su liturginių tekstų priedais. Šios knygelės daug egzempliorių yra įvairiose pasaulio bibliotekose, bet Lietuvoje – tik fotografuota kopija. P. Skorina savo leidinius iliustravo. Iliustracijose įamžino tuos žmones, kurie jam padėjo leisti knygas ir Vilniaus miestelėnus.

1530 m. po Vilniaus gaisro, kuris, tikriausiai, sunaikino ir spaustuvę, P. Skorina išvyko į Karaliaučių. Atkurti spaustuvės ir atgaivinti knygų leidybos jam nebepavyko.

Skulptūra ,,Metraštininkas“. VU nuotrauka.

Vilniuje, Stiklių g. 4 kiemelyje, yra Metraštininko skulptūra (skulptorius V.

Krutinis), kuri pažymi vietą, kur tuometiniuose J. Babičiaus namuose buvo spaustuvė.

Pranciškaus Skorinos leidiniai pradėjo knygų spausdinimo tradiciją Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje.

Vilniaus vyskupo Jono iš Lietuvos kunigaikščių raštas dėl katedros prelato kantoriaus pareigybės materialinio aprūpinimo. Pirmuoju liudininkų sąraše paminėtas „gydytojas Pranciškus“. 1523. Iš LMAVB archyvo.

Rašytiniuose šaltiniuose minima, kad P. Skorina dirbo Vilniaus vyskupo gydytoju ir sekretoriumi.

Rugsėjo mėnesį Lietuvos mokslų akademijoje vykusioje konferencijoje perskaityti 37 pranešimai. Iš gausybės įdomių pranešimų galima paminėti doc. dr. Sigito Narbuto, doc. Rimos Cicėnienės, doc. dr. Tomo Petreikio ir dar daug kitų. Paskutinį kartą Lietuvoje P. Skorinai skirta konferencija vyko beveik prieš 50 metų.

 

Parengė Janina Valančiūtė

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS