Kiekviename iš mūsų – gyvenimo meno kūrėjas

 

2024-02-14

„Jei norite kurti meną, pirmiausia kurkite gyvenimą“
Čechovas

Rašytojos Julijos Cameron bestseleris „Kūrėjo kelias“- viena reikšmingiausių visų laikų knygų apie kūrybiškumą. Knygoje „Kūrėjo kelias“ pateikiamos idėjos ir praktiniai patarimai bus naudingi tiek jau aktyviai kuriantiems žmonėms, dėstytojams, pedagogams ir kūrybinių sričių studentams, menininkams ir tiems, kurie nori vėl atrasti džiaugsmą kurti. Autorė įrodo, kad gebėjimas kurti nėra įgimtas talentas. Kūrybiškumas yra įgūdis, kurį tobulinti padeda kasdienė praktika, nelaukiant mistinės mūzos.

 

Autorė kviečia skaitytojus leistis į įspūdingą 12 savaičių kelionę, kurios metu žingsnis po žingsnio atrasite savyje neatsiejamą ryšį tarp įkvėpimo ir kūrybiškumo. Ši unikali programa supažindins jus su dviem reikšmingomis praktikomis kūrybiškumui susigrąžinti – Ryto puslapiais ir Pasimatymu su kūrėju. Be to, pateiks šimtus ypač veiksmingų pratimų ir užsiėmimų idėjų.

Menas tiesiog nutinka. Tarsi sušvinta tamsoje. Meno kūrinys nėra kažko išgalvojimas. Priešingai, tai kažko pagavimas. Menas atsiranda, kai mes įsiklausome, įsijaučiame ir tarsi atsukame saugyklos čiaupą. Tarsi visi kūriniai gyvuotų už mūsų sąmonės. Tie kūriniai teka idėjų srautu, kurį pajutę imame veikti paklusdami liepimui, o ne savo įgeidžiams. Visi filmai, knygos, paveikslai jau egzistuoja kažkokiu pavidalu, reikia tik pamatyt juos savo vidinėmis akimis ir užrašyti. Esame tik instrumentai, o ne kažkokio kūrinio autoriai. Labai svarbu išmokti atpažinti vidinį vaiko balsą tarp kitų balsų. Tada atsiranda neišsenkantis kūrybos ir energijos šaltinis. Entuziazmo pagrindas – žaidimas, o ne darbas. Kūryba – tik formos suteikimas tam, kas jau egzistuoja.

 

Čechovas pasakė: „Jei norite kurti meną, pirmiausia kurkite gyvenimą“. Tai būdas pasakyti, kad norėdami atsiskleisti iš pradžių turime turėti ką atskleisti. Tai padės ryto puslapių rašymas. Rašymas padės būti sąžiningu pačiam sau. Nuoširdus rašymas apie tai, kas tuo metu aktualu, kas guli ant širdies, padeda perkainoti vertybes, susigaudyti savo noruose, rasti atsakymus į kai kuriuos klausimus, pamatyti, kaip iš tiesų jaučiamės. Tai – kaip meditacija. „Tikrasis menas – mūsų pačių gyvenimas“, – sakė Mary Richards.

Kas padeda atsiskleisti vidiniam menininkui, kuris yra vidinis kiekviename iš mūsų gyvenantis vaikas? Jei pamaloninsime savo menininką vaiką, gal kažką sukursime. Jei ignoruosime savo vidinį vaiką, bus liūdna ir tuščia, galime net pradėti be saiko valgyti. Jei nekuriame, tampame piktais.

 

Kokios priežastys trukdo atsiskleisti vidiniam menininkui? Tai ir baimė, pyktis ant savęs, įtampa, pavydas, ir susikaustymas bei atsiribojimas, kuris iš tiesų yra sąstingis. Visus šiuos dalykus reikia vadinti tikraisiais vardais. Pavyzdžiui, pyktis  visada pasakys, kai kas nors mus išduoda ar kai mes patys norime save išduoti. Jis visada perspės, kad mums laikas veikti savo pačių labui. Kad žaizda sugytų, reikia ją atverti. O to mes gėdijamės.

Aš kaip asmenybė, esu originalus. Kaip nepakartojama šalis. Todėl esu savo originalaus meno šaltinis. Todėl mano menas nėra nei geras, nei blogas. Todėl konkurencija ir pavydas menininkui neturi prasmės. Labai trukdo kūrybai konkurencija, poreikis sulaukti kitų pritarimo ir poreikis tučtuojau laimėti.

Jei išduosime save, prisitaikydami prie kitų, galime net pradėt nekęsti savęs. O nekęsdami savęs, galime užpulti save ir kitus.

Kai kam nors galutinai pasiryžtame, viskas pajuda mūsų naudai.

knygą „Kūrėjo kelias“ galite pasiskolinti LMB

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS