2023-09-21
Rugsėjo 21-ąją minima Tarptautinė Alzheimerio ligos diena.
Alzheimerio liga – tai lėtinė progresuojanti galvos smegenų liga, kurios metu plonėja nervų skaidulos, nyksta jų jungtys ir pačios nervinės ląstelės (vyksta neurodegeneracija), galvos smegenyse kaupiasi specifiniai baltymai (amiloidas, proteinas Tau), sutrinka normalūs biocheminiai informacijos perdavimo procesai.
1901 m. vokiečių psichiatras Aloyzas Alzheimeris apklausė 51-erių metų pacientę, kurią atgabeno jos vyras, nebeįstengęs ja rūpintis. Gydytojas A. Alzheimeris atlikęs keletą paprastų bandymų, nustatė pacientei amneziją – atminties sutrikimą. Tai buvo pirma pacientė, kuriai diagnozuota Alzheimerio liga.
Alzheimerio ligos simptomai: abejingumas, interesų rato susiaurėjimas, atminties pablogėjimas, skurdžios emocijos, emocinis nestabilumas, higienos įgūdžių praradimas, mąstymo sulėtėjimas, dėmesio koncentracijos pablogėjimas, orientacijos sutrikimas. Daugeliui pasitaiko atvejų, kai pamirštame, kur pasidėjome vieną ar kitą daiktą. Tačiau sergantis žmogus gali ne tik neprisiminti kur pasidėjo konkretų daiktą, bet ir ieškoti to daikto, kurio jau seniai nebeturi.
Liga paprastai prasideda vyresniame amžiuje, dažniausiai virš 65 metų. Jos simptomus patiria apie 5 proc. visų vyresnių nei 65 metų asmenų, o virš 80 metų jų skaičius padaugėja iki 20 proc.
Alzheimerio liga gali susirgti ir jaunesni asmenys (iki 65 metų), tuomet liga greičiau progresuoja, pasireiškia kalbos, rašymo, skaitymo, veiklos sutrikimai; susirgus vyresniam žmogui, progresavimas lėtesnis, pagrindinis simptomas – blogėjanti atmintis. Tačiau suserga tik maždaug vienas iš 1000 žmonių, jaunesnių kaip 65 metų.
Alzheimerio ligos gydymą vaistais papildo psichoterapija, savitarpio pagalbos grupės. Labai svarbu tinkama slauga.
Siekiant pristabdyti ligos progresavimą skatinama užsiimti dėmesio koncentraciją stimuliuojančia veikla – kryžiažodžių, galvosūkių sprendimu, dėlionių dėliojimu, perskaitytų straipsnių, knygų aptarimu.
Terminai „silpnaprotystė“ ir „Alzheimeris“ kartais vartojami kaip sinonimai. Vis dėlto jų reikšmė skiriasi. Alzheimerio liga yra silpnaprotystės rūšis. Silpnaprotystė yra platesnis terminas, apibūdinantis negalavimus, kurių simptomai susiję su atminties sutrikimais, tokiais kaip užmaršumas ir pasimetimas. Silpnaprotystė apima specifines ligas, tokias kaip Alzheimerio liga, Parkinsono liga, trauminiai smegenų sužalojimai ir kitas, kurios gali sukelti tokius simptomus. Šių ligų priežastys, simptomai ir gydymas gali skirtis.
Lietuvoje Alzheimerio ligos asociacija įsteigta 2003 m.
Alzheimerio liga sirgo buvęs JAV prezidentas Ronald Reagan, vienas žymiausių XX amžiaus Didžiosios Britanijos politinių veikėjų, Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Harold Wilson, amerikiečių eseistas, filosofas ir poetasRalph Waldo Emerson, amerikiečių boksininkas Muhammad Ali ir daug kitų žymių žmonių.
Parengta pagal visuomenės sveikatos specialistų informaciją.
Lietuvos medicinos biblioteka parengė visuomenei naudingų literatūros šaltinių sąrašą šia tema. Šaltinius galite rasti ir užsisakyti bibliotekoje.