Prof. Algimanto Marcinkevičiaus 100-osios gimimo metinės 

 

2021-04-15

2021 m. balandžio 15 dieną minime prof. Algimanto Marcinkevičiaus 100-ąsias gimimo metines. 

Profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus gyvenimas ir darbai ypač svarbūs XX a. Lietuvos medicinos pažangai. Pats svarbiausias iš jų – tai naujos medicinos srities – modernios širdies chirurgijos – sukūrimas, jos tobulinimas ir iškėlimas į pasaulinį lygį.

Visa tai buvo padaryta sunkiomis sąlygomis – Lietuvos okupacijos ir izoliacijos nuo pasaulio metu. Ir ne tik tai. Jo darbu ir pastangomis Lietuvoje susikūrė moderni kraujagyslių chirurgija, jis pirmasis Lietuvoje padarė inksto ir širdies persodinimo operacijas ir tapo dar vienos labai modernios srities – transplantologijos pradininku. Greita ir audringa širdies chirurgijos plėtra buvo didelė paskata kardiologijos ir anesteziologijos pažangai.

Visa tai Lietuvoje atsirado dar ir dėl to, kad prof. A. Marcinkevičiaus asmenybė ir jo darbai buvo ryškus ganėtinai niūraus to meto šviesulys, traukęs jaunus žmones, skatinęs juos visas jėgas skirti pasirinktai specialybei, suteikti viltį ir pagelbėti sunkiai sergantiems Lietuvos žmonėms, tarnauti mokslui, siekti medicinos pažangos, nes taip dirbo jų mokytojas.

Iš knygos Širdis yra graži

Knygoje „Širdis yra graži: knyga apie profesorių Algimantą Marcinkevičių“ atsispindi prof. Algimanto Marcinkevičiaus gyvenimas, mokslinė ir pedagoginė veikla, jo mokinių prisiminimai ir širdies chirurgijos istorija. 99 Petro Katauskio nuotraukos atspindi dalelę šios didžios istorijos.

Profesoriui Algimantui Marcinkevičiui – 100“.  Pokalbis Vilniaus universiteto ligoninėje Santaros klinikose skirtas Algimanto Marcinkevičiaus atminimui. Dalyvauja Algimanto Marcinkevičiaus mokiniai: akademikas profesorius Vytautas Sirvydis, gydytojas kardiologas akademikas profesorius Aleksandras Laucevičius ir gydytojas kardiochirurgas profesorius Kęstutis Ručinskas (nuo 5 min 40 s galite išgirsti prof. A. Marcinkevičiaus balso įrašą).

Toks gyvenimas su Zita Kelmickaite. Kardiochirurgo profesoriaus Algimanto Marcinkevičiaus 100-mečiui skirtoje laidoje dalyvauja buvę mokiniai ir kolegos.

Režisieriaus A. Tarvydo dokumentinis filmas „Gyventi“ apie 1987 m. rugsėjį Lietuvoje vykusią pirmąją širdies persodinimo operaciją. Operacijai vadovavo profesorius A Marcinkevičius, širdies donore tapo motociklo avarijoje žuvusi jauna mergina, recipientas – muzikos mokytojas iš Ukmergės A. Penkauskas. Deja, pirmasis ligonis su persodinta širdimi neilgai gyveno. Filme užfiksuota jo priežiūra po operacijos, kiti organų donorų laukiantys ligoniai. Scenarijaus autorius ir operatorius A. Tarvydas. Lietuvos Kino Studija.

  Nuotr. Petro Katauskio. Be leidimo nuotraukų negalima publikuoti.

 

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS