Prakalbintas Voynich rankraštis ir dr. Audriaus Plioplio šilko magija

 

2023-06-12

2023 m. birželio 20 d. 17.30 val. Lietuvos medicinos bibliotekoje (Kaštonų g. 7, Vilnius) vyks susitikimas su gydytoju ir menininku dr. Audriumi Pliopliu, kuriame bus pristatytas Voyničiaus rankraštis.

Renginio programa
17.30 val. Dr. Audriaus Plioplio įžvalgos Voynich rankraščio tema
19.00 val. Voynich rankraščio muzikinės interpretacijos. Mezzo sopranas Nora Petročenko.
19.30 val. Šilko šnaresys ir muzikos magija. 

Kazimiero Valiaus nuotr.

Prakalbintas Voynich rankraštis ir šilko magija

Voyničiaus rankraštis (Voynich Manuscript) – viena paslaptingiausių pasaulio knygų, kurią iššifruoti bandyta daug kartų. Rankraštis pavadintas jį atradusio iš Telšių kilusio Mykolo Vilfredo Voiničiaus (Wilfried Michael Voynich) vardu. M.V. Voiničius gimė 1865 m. spalio 31 d. Telšiuose, mirė 1930 m. kovo 19 d. Niujorke.
Radioaktyviosios anglies izotopo pagalba buvo nustatyta, kad knyga parašyta XV a. pradžioje (1404–1438) Šiaurės Italijoje. Rankraštį sudaro 240 iliustruotų pergamentinių puslapių. Parašyta paukščio plunksna. Knyga suskirstyta į 5 dalis: botaninę, astronominę, biologinę, kosmologinę, farmacinę ir receptinę. Tekstas parašytas iš kairės į dešinę, raidyną sudaro 20–30 ženklų, žodinė entropija primena anglų ar lotynų kalbą. Nuo Europos kalbų skiriasi tuo, kad nėra žodžių, ilgesnių nei 10 ženklų, taip pat nėra žodžių iš 1 ar 2 ženklų. Dalis ženklų turi fiksuotą vietą žodyje (pvz., tik viduryje, tik pabaigoje). Dalis žodžių kartojasi po 3 kartus iš eilės, yra labai daug žodžių, besiskiriančių tik viena raide.
Rankraštis saugomas Jeilio (angl. Yale) universiteto retų knygų bibliotekoje. 

Menininkas, gydytojas neurologas dr. Audrius Plioplys

Menas paliečia žmogaus psichologiją, intelektą, bet labiausiai – emocijas. Magija atsiranda tada, kai jį galima pajusti per švelnumą, šilumą ir lytėjimą. Mano mediumas yra šilkas ir aš esu pakerėtas šio žvilgančio stebuklo. 
Šalia grožio ir prasmės, mano menas transliuoja žinią, kad mes gyvename dvasingame ir tikslingame pasaulyje. Būtis yra persmelkta suvokimo apie tarpusavio priklausomybę ir gyvavimą kartu. 
Daugiau nei 30 metų aš esu profesionalus menininkas ir neurologas – neuromokslininkas. Menininko žvilgsniu žvelgiu į minčių ir sąmonės kertes. Kaip mes suvokiame save ir kitus? Kaip atsiranda socialiniai ryšiai, iškyla kultūros ir ištisos civilizacijos? Kas mus padaro žmonėmis? 
Šiose šilko skraistėse, kaip ir ankstesniuose mano kūriniuose, persipina daugialypiai sluoksniai: turinio, prasmės ir vaizdiniai elementai. Jų dizaino sudėtingumas atitinka mūsų minčių proceso kompleksiškumą. 
Taip pat daug laiko skyriau Voynich rankraščio, parašyto XV a. pradžioje Šiaurės Italijoje, tyrinėjimui. Šio dailyraščiu parašyto teksto dar nepavyko iššifruoti net patiems gabiausiems kriptografams. Tačiau man pasisekė padaryti didelę pažangą jį analizuojant. Mano darytas įžvalgas apie šį rankraštį, įrašytus kalbos ir giedojimo pavyzdžius galite rasti mano YouTube kanale. Trumpai tariant, tai yra medicinos vadovėlis apie moterų ligų gydymą. Šiame procese yra pasitelkiama: gydomosios žolelės, maudymosi ritualai ir giedojimas, remiantis astronominiais/astrologiniais principais. Keletas mano naujausių skraisčių yra įkvėptos šio magiško rankraščio.  
Siekiu, kad mano skraistės nenugultų galerijose ir muziejuose eksponatais, o būtų dėvimos ir džiugintų. Nėra geresnio būdo pajusti meną nei priglausti skraistę prie savo veido ir pajusti jos šilumą bei švelnumą. Dailus kiekvienos skraistės dizainas susilieja su ją dėvinčiojo asmenybe ir tiesiog užburia. 
Šių 100 proc. natūralaus šilko skraisčių dydis yra 140 x 140 cm. Jos gaminamos iš aukščiausios rūšies ruoželinio audinio šilkmedžio (mulberry) šilko. Naudojama moderni spausdinimo technika. Visos medžiagos, naudojamos gamybos procese, yra draugiškos aplinkai ir nepavojingos, atitinka OEKO-TEX STANDARD 100 sertifikatą. Tai yra visuotinai pripažintas tarptautinis ekologinis standartas. Skraistės sunkios ir šiltos. 

Nora Petročenko – tarptautinio pripažinimo sulaukusi dainininkė. Dėsto dainavimą Lietuvos muzikos ir teatro akademijos muzikos Choro dirigavimo katedros studentams.
Mokėsi Nacionalinėje M.K. Čiurlionio menų mokykloje, vėliau įgijo magistro laipsnį Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje. Atlikėja tobulino vokalinį meistriškumą pas garsius operos solistus Algirdą Janutą (tenoras) ir Liubov Chuchrovą (sopranas), taip dalyvavo daugelyje meistriškumo kursų, vadovaujamų tokių žymių atkėjų kaip Kevin Smith, Helmuth Rilling, Rolandas Muleika, Hermann Max, Rinaldo Alessandrini, Roberto Gini, Claudine Ansermet, David Gowland, Alessandro Pagliazzi, Roberto Balconi ir kt.
Atlikėja yra dainavusi su Lietuvos kameriniu orkestru, Lietuvos nacionaliniu simfoniniu, Lietuvos valstybiniu simfoniniu, Klaipėdos kameriniu, Šv.Kristoforo kameriniu orkestrais, kamerinės muzikos ansambliu Musica Humana, taip pat su SWR Sinfonieorchester Baden-Baden und Freiburg (Vokietija), Remix Ensemble (Portugalija), Ensemble Multilatérale  (Prancūzija), Spectra Ensemble (Belgija), Royal Chamber Orchestra of Wallonia (Belgija), Capella Temporale ir smuiko virtuozu Dmitry Sinkovsky ,taip pat su tokiais senosios muzikos ansambliais kaip Banchetto musicale, Morgaine, Affectus Musicus, Brevis consort, Reversio, Arcadia consort, Baltijos šalių baroko orkestru, Baroko operos teatro orkestru ir kt.
Dainininkė ne kartą yra dalyvavusi įvairiuose užsienio ir Lietuvos prestižiniuose festivaliuose, tokiuose kaip Musica (Strasbūras / Prancūzija), Berliner festspiele ( Berlynas/ Vokietija), Lucerne Festival (Liucerna / Šveicarija), RomaEuropa“ ( Roma/ Italija), Biennale Musica (Venecija / Italija), taip pat muzikos festivalyje Gaida, Thomo Manno festivalyje, Pažaislio muzikos festivalyje, Tytuvėnų festivalyje, Banchetto Musicale, Kuršių Nerija ir daugelyje kitų.
Ypatingos sėkmės ir įvertinimo Nora Petročenko sulaukė bendradarbiaudama su Prancūzijos muzikinio teatru T & M/Paris ir sukūrusi Katerinos di Mediči vaidmenį W. Mitterer operoje Massacre (dir. P.Rundel/rež. L. Lagarde), Frikos ir Helmvigės – R. Wagner / J. Dove Nybelungų žiedo tetralogijoje Ring Saga (dir. P.Rundel/rež. A. Gindt), Margaret Thatcher – S. Rivas operoje Aliados (dir. L. Warynski/ rež. A. Gindt). 2018 metų Venecijos Bienalėje opera Aliados buvo apdovanota Sidabrinio liūto prizu. A.Schönbergo operos Moses und Aron koncertinio turo Europoje metu 2012 metais diriguojant maestro Sylvain Cambreling dainininkė yra atlikusi Ketvirtos nuogos moters partiją. Šio kūrinio įrašas buvo nominuotas 2014-ųjų Grammy apdovanojimams geriausio operos įrašo kategorijoje. Nemažai įsimintinų vaidmenų atlikėja sukūrė ir Lietuvos scenose. Vienas jų – Izabelės A. Navicko kamerinėje operoje Alpha ( Operomanija/ rež. Gintarė Minelgaitė; opera įvertinta 2018 Auksiniu scenos kryžiumi).

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS