2021-10-16
Spalio 16 – ąją minima Pasaulinė stuburo diena.
Apie milijardą žmonių visame pasaulyje kenčia nuo įvairių stuburo skausmų. Dažnai besikartojantis ar ilgai trunkantis nugaros skausmas, o vėliau išsivystanti negalia daro didelį poveikį bendrai žmogaus sveikatai. Tai viena iš didžiausių neįgalumo priežasčių planetoje.
Nugaros skausmų ir stuburo sutrikimų priežasčių yra labai daug ir įvairių: ilgalaikė statinė ir nepatogi kūno padėtis, netinkamos darbo sąlygos (drėgmė, šaltis ir kt.), dažnos infekcijos, ilgas sėdėjimas, netaisyklinga laikysena, mažas fizinis aktyvumas, paveldimumas ir kt.
Kad išvengtumėte nugaros skausmų patariama nuolat stiprinti nugaros raumenis specialiais fiziniais pratimais; kontroliuoti savo kūno masę, nes antsvorio turinčius žmones dažniau kamuoja nugaros skausmai; sėdėti patogiai ir taisyklingai, kartais pakeisti kūno padėtį; daryti mažas pertraukėles darbo metu ir skirti laiko aktyviam poilsiui; vairuojant automobilį atkreipti dėmesį, kad juosmeninė nugaros dalis remtųsi į sėdynės atramą; dirbant kompiuteriu, po 45–50 min. daryti mankštos ar pasivaikščiojimo, lipimo laiptais pertraukėles; miegoti ant standaus, bet ne visiškai kieto pagrindo; keliant sunkų daiktą nuo žemės, ne lenktis, o pritūpti; avalynės pakulnė turi būti ne aukštesne kaip 3–4 centimetrų. Mankštinantis reikia vengti sudėtingų ir sunkių pratimų. Paprastai pratimai atliekami gulint ant nugaros.
Lietuvos medicinos biblioteka parengė visuomenei naudingų literatūros šaltinių sąrašą šia tema.
Susirgus Bechterevo liga visą gyvenimą vargina didesnis ar mažesnis skausmas. Ši nepagydoma liga dažniausia užklumpa jaunus, darbingo amžiaus žmones.
Apie unikalų fizinio lavinimo metodą, padedantį išvengti stuburo skausmų ir ligų.