Barry M. Prizant ,,Unikalus žmogus. Kitoks požiūris į autizmą“

 

2024-03-04

Barry M. Prizant – gydytojas, psichiatras. Ši knyga, tai jo gyvenimo darbas. Per 4 dešimtmečius jis padėjo tūkstančiams šeimų, kurioms teko susidurti su autizmu, ir kartu reikšmingai prisidėjo prie autizmą nagrinėjančių mokslinių tyrimų veiksmingumo. Vos per kelerius metus ši knyga tapo bestseleriu. Labai palankiai ją įvertino tėvai, mokytojai, specialistai ir – svarbiausia – patys žmonės su autizmu.

            Autorius knygoje argumentuotai paaiškina, kad autizmas yra ne liga, o kitoks buvimo žmogumi būdas. Autizmą turintys vaikai neserga; jie, kaip ir mes visi, pereina raidos etapus. Norėdami jiems padėti, neturime jų keisti ar gydyti. Turime stengtis juos suprasti, o tada keisti savo veiksmus. Geriausias būdas padėti autizmą turinčiam asmeniui pasikeisti į gerąją pusę yra pakeisti save – savo požiūrį, elgesį ir teikiamą pagalbą.

            Daugeliui autizmo spektro sutrikimų turinčių asmenų sunku pasitikėti žmonėmis, todėl jiems nesiseka užmegzti santykių.

            Ką galime padaryti, kad padėtume jiems puoselėti pasitikėjimu grįstus santykius?

  • Pripažinkite bandymus bendrauti. Vienas pagrindinių pasitikėjimu grįstų santykių elementų yra jausmas, kad kitas žmogus jus girdi. Nors tokie asmenys dažnai bendrauja nekalbėdami, o kai bendrauja, kalba savitai, aplinkiniams labai svarbu stengtis juos išklausyti, pripažinti ir, kai įmanoma, atsakyti. Tam dažnai prireikia daug kantrybės, tačiau taip galime sukurti pagrindą pažangai, kurios kitaip neįmanoma pasiekti.
  • Praktikuokite bendrą kontrolę, kad ugdytumėte savarankišką apsisprendimą. Užuot primetus išorinę kontrolę, autizmo spektro sutrikimų turinčiam asmeniui būtina pasiūlyti galimybę rinktis, suteikti jam balsą planuojant tvarkaraštį, veiklą ir svarbius jo gyvenimo aspektus. Kai jis jaučiasi gerbiamas ir galįs valdyti savo gyvenimą, jis labiau pasitiki aplinkiniais žmonėmis.
  • Pripažinkite asmens emocinę būseną. Kai žmonės jaučiasi emociškai sutrikę, jie kartais elgiasi netinkamai ar trikdomai. Užuot juos kaltinę, turėtumėte sustoti ir paklausti savęs: ,,Kaip dabar jaučiasi šis žmogus? Ką galiu padaryti, kad sumažinčiau nerimą?“. Jei reaguosime atitinkamai, sumažinsime, o ne padidinsime įtampą ir savo ruožtu sustiprinsime pasitikėjimą.
  • Būkite tikri, patikimi ir aiškūs. Autizmo spektro sutrikimų turintiems socialinės situacijos gali būti painios ir jiems nelengva suprasti kitų žmonių elgesio subtilybes. Turime skirti laiko ir pastangų paaiškinti socialines taisykles ir lūkesčius bei parodyti, kodėl jie egzistuoja. Kai skiriame laiko aptarti, kodėl egzistuoja taisyklės ir kad visi turime jų laikytis, parodome didesnę pagarbą. Kai aiškiai nurodome savo ketinimus ir esame nuoseklūs, padedame sukurti pasitikėjimo jausmą.
  • Švęskite sėkmę. Pernelyg dažnai su autizmo spektro sutrikimų turinčiais žmonėmis (taip pat ir kai kurie tėvai) labai daug dėmesio skiria tam, kas negerai, kas kelia iššūkių ir sunkumų. Sunku pasitikėti žmogumi, kuris nuolat reaguoja į jus neigiamomis pastabomis ir kritika arba bando jus pakeisti ar pataisyti. Gyvenimas yra pakankamai sudėtingas ir be priminimų apie tai, ko negebate padaryti arba ką darote ne taip. Kai suteikiame dėmesį į sėkmę, stipriname vaiko savigarbą ir gebėjimą pasitikėti mumis, kitais ir pasauliu.

 

Knygą skaitymui galite pasiskolinti Lietuvos medicinos bibliotekoje, ieškokite ibiblioteka.lt portale

© LIETUVOS MEDICINOS BIBLIOTEKA. 1998-2024. Visos teisės saugomos.
Svajonių įgyvendinimas: IT DREAMS