2023-11-14
Lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena.
Cukrinis diabetas – viena aktualiausių šiuolaikinės medicinos problemų. Beveik visose pasaulio šalyse pastebėtas diabeto atvejų augimas.
Cukrinis diabetas yra sudėtinga liga, kuri reikalauja įsipareigojimo gydymui, nuoseklaus vaistų vartojimo režimo laikymosi bei griežtos savikontrolės.
Cukrinio diabeto simptomai: troškulys, kūno masės mažėjimas, odos niežėjimas, blogai gyjančios žaizdos, pūlingos infekcijos, dažnas šlapinimasis, bendras nuovargis, alkis, regėjimo sutrikimai, aukštas kraujo spaudimas, dažnos šlapimo takų infekcijos.
Pacientui sužinojus, kad jam įtariamas ar nustatytas cukrinis diabetas iškyla daugybė klausimų: ar turėsiu visą gyvenimą leistis insuliną ir su savimi nešiotis švirkštų, ar galėsiu dirbti, ar teks atsisakyti mėgstamo maisto, kaip turėsiu elgtis, kad liga neprogresuotų, kaip toliau gyvensiu, ir daugelis kitų. Išsiaiškinus, kad laikantis gydytojų rekomendacijų, sveikos gyvensenos principų, ligą galima suvaldyti ir gyventi pilnavertį gyvenimą be didelių rūpesčių ar draudimų, nerimas susilpnėja.
Sergant cukriniu diabetu atsiranda komplikacijų. Pažeidžiamos vidaus organų smulkiosios kraujagyslės (akių, inkstų), sutrikdomos šių organų funkcijos. Diabetas yra pirmaujanti aklumo priežastis 20-74 m. amžiaus populiacijoje bei dažniausia galutinio inkstų nepakankamumo priežastis. Taip pat pažeidžiamos ir stambiosios kraujagyslės, tai pasireiškia širdies ir kraujagyslių ligomis: išemine širdies liga, miokardo infarktu, insultu, hipertonine liga, kojų arterijų ateroskleroze.
Dažniausiai pažeidžiami kojų periferiniai nervai. Diabetinės pėdos sindromas pasireiškia kaip neuropatija (pradžioje sutrinka skausmo ir karščio jutimai, vėliau – lietimas, vibracija) arba kaip kraujotakos sutrikimas pėdoje dėl susiaurėjusių ar užakusių kraujagyslių. Taip pat galimas ir abiejų kojų derinys. Tačiau sutrikus kojų kraujotakai, simptomų gali ir nebūti, todėl patikra rekomenduojama ankstyvai pakitimų diagnostikai, gydymui.
Daugumai sergančiųjų cukriniu diabetu, kuriems pasireiškia skausmas, atsiranda žaizda, gangrena pėdoje, turi ir arterinės kraujotakos sutrikimų. Šiems pacientams reikalinga skubi pagalba diagnozės patikslinimui ir gydymui.
Slaugytoja diabetologė J. Uleckienė teigia, kad tik sąmoningas kiekvieno sergančiojo domėjimasis savo liga gali padėti gyventi visavertį gyvenimą. Nėra nieko, ko sergantis žmogus negalėtų padaryti, šiandien viską turime šiai ligai valdyti. Tik reikia žinoti kaip elgtis. Sergantiesiems organizuojami mokymai, kuriuose jie įgyja savipagalbos žinių. Mokymasis, sergant cukriniu diabetu, yra visą gyvenimą trunkantis procesas.
Parengta pagal Lietuvos endokrinologų draugijos bei Lietuvos diabeto asociacijos informaciją ir knygąAš ir mano diabetas : patarimai sergantiesiems ir jų artimiesiems / sudarė Jūratė Pečeliūnienė; recenzavo Lina Zabulienė. – Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, 2021. – 187 [1] p.
Lietuvos medicinos biblioteka parengė visuomenei naudingų literatūros šaltinių sąrašą šia tema. Šaltinius galite rasti ir užsisakyti bibliotekoje.