2023-10-10
Spalio 10 d. kasmet minima Pasaulinė psichikos sveikatos diena.Psichikos sveikata – emocinis, dvasinis atsparumas, kuris leidžia patirti džiaugsmą ar ištverti skausmą, nusivylimą, liūdesį.
Psichikos sveikatos veiksniai apima ne tik individualius bruožus, bet ir socialinius bei aplinkos veiksnius.
Dažniausios psichikos ligų priežastys: genai, paveldimumas, nuolatinis stresas, nedarbas, skurdas, piknaudžiavimas psichiką veikiančiomis medžiagomis, fizinė negalia.
Viena iš pagrindinių ir dažniausių psichikos negalios priežasčių yra depresija.
Psichikos sveikatos sutrikimų požymiai: fiziniai simptomai (kraujospūdžio svyravimai, virškinimo sutrikimai, apetito pokyčiai, svorio kritimas ir t.t.); emociniai simptomai (įtampa, emocinis diskomfortas, bloga nuotaika ir t.t.); pažinimo pokyčiai (garsai ir kvapai, kurių nėra, išgyvenimai, neegzistuojantys realybėje ir t.t.); mąstymo pokyčiai (neįprastos ar klaidingos idėjos ir įsitikinimai, pašalinių jėgų poveikis, įsitikinimas, kad žmogus persekiojamas, nuodijamas, stebimas arba jis tapo neįprastai galingu, didingu ir t.t.).
Kad psichikos sveikata būtų stipri rekomenduojama iš anksto neišgyventi dėl galimų sunkumų, mokytis prisiimti atsakomybę, nebijoti įveikti sunkias užduotis, džiaugtis tuo ką turi (artimuosius, draugus, mėgstamą darbą ir pan.), susirasti mėgstamą veiklą, nuolat tobulinti save.
Sveikas gyvenimo būdas, tinkamas darbo ir poilsio režimas, sveika mityba, žalingų įpročių atsisakymas sumažina psichikos sutrikimų riziką.
Parengta pagal visuomenės sveikatos specialistų informaciją.
Literatūros sąrašas Pasaulinei psichikos dienai