Svarbūs kontaktai lietuvių kalba, українською мовою, на русском языке, in english
Pateiktos informacijos šaltinis – LRV
Padėti į Lietuvą atvykstantiems Ukrainos karo pabėgeliams galite savanoriaudami, remdami finansiškai ar apgyvendinant
Prie šių organizacijų veiklos galite prisidėti tiek savanoriaujant, tiek paremiant finansiškai:
Lėšos humanitarinei pagalbai nuo karo Ukrainoje besitraukiantiems ukrainiečiams renkamos numeriu 1485 arba puslapyje www.aukok.lt.
Stiprūs kartu renka lėšas ukraniečių apgyvendinimui Lietuvoje organizuoti.
UKRAINOS NACIONALINIS BANKAS
Blue / Yellow renka lėšas Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms ir nuo karo nukentėjusiems civiliams.
LDK Birutės karininkų šeimų moterų sąjunga renka paramą Ukrainos karių šeimoms.
Kita svarbi informacija
Tinklapyje www.logistikaua.lt gyventojai gali paskelbti apie humanitarinės pagalbos vežimui siūlomas transporto priemones. Turinčius klausimų kviečiame rašyti logistikaua@sumin.lt.
Pagalbą taip pat priima Vilniaus miesto savivaldybė.
Apie kraujo poreikį Ukrainai skelbiama puslapyje www.kraujodonoryste.lt
Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad gyventojai neturėtų savo iniciatyva stengtis įsigyti vaistų ir juos bandyti siųsti į Ukrainą, nes tokios siuntos neatitinka vaistų pervežimui taikomų itin griežtų reikalavimų ir gali būti konfiskuotos. Tačiau paremti Ukrainą vaistais gali ir didmeninio platinimo licencijos neturintys juridiniai asmenys, sudarydami trišales sutartis su platintojais ir Ukrainos gydymo įstaigomis. Daugiau informacijos: https://bit.ly/36jGwCi.
Ar galiu savarankiškai nupirkti ginklų ir nuvežti juos į Ukrainą?
Krašto apsaugos ministerija gali tarpininkauti dėl didelio kiekio paramos ginkluote būtinų formalumų sutvarkymo ir transportavimo.
Dėl mažesnės apimties paramos ginkluote maloniai prašytume kreiptis į „Blue/Yellow“ paramos Ukrainai organizaciją, kuri taip pat turi reikiamos patirties remiant Ukrainą.
Dėl būtinų eksporto licencijų išvežti paramą (tai liečia tik dvejopos (civilinės ir karinės) paskirties ir strateginės paskirties prekes, tokias kaip šarvinės liemenės, šalmai ir kt.) prašome kreiptis į Ekonomikos ir inovacijų ministeriją:
Aušra Šablinskienė
Tel. 8 659 15 769
El. p. Ausra.Sablinskiene@eimin.lt
Ar galiu vykti į Ukrainą padėti gynyboje?
Krašto apsaugos ministerija ragina Lietuvos piliečius remti Ukrainą būnant Lietuvoje – rinkti ir aukoti lėšas, suteikti laikiną prieglobstį, kitais būdais.
Užsienio reikalų ministerija negali piliečiams drausti prisidėti prie Ukrainos kovos, bet kartu ragina pasvarstyti ir įsivertinti šią Krašto apsaugos ministerijos rekomendaciją.
Lietuvos piliečiai, neatsižvelgiantys į ministerijų rekomendacijas ir vis tiek norintys savarankiškai vykti į Ukrainą, privalo suderinti savo veiksmus su Ukrainos ambasada Lietuvoje.
Informacija apie Ukrainiečių įdarbinimo galimybes ir sąlygas skelbiama Užimtumo tarybos puslapyje:
Lietuvių kalba: Užimtumo tarnyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (uzt.lt).
Anglų kalba: Employment Service – Užimtumo tarnyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (uzt.lt).
Ukrainiečių kalba: Служба зайнятості – Užimtumo tarnyba prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (uzt.lt).
Atkreipiame dėmesį, kad:
Informacija apie įmokų SODRAI už įdarbintus ukrainiečius mokėjimą čia.
Karštoji linija Ukrainoje esantiems Lietuvos piliečiams +370 5 251 2764
Taip pat informacija skelbiama Užsienio reikalų minsiterijos puslapyje.
Užsienio reikalų ministerija informuoja, kad, Rusijos puolimui Ukrainoje stiprėjant, Lietuvos ambasada Ukrainoje laikinai veiks Ukrainos−Lenkijos pasienyje.
Ukrainoje esantiems Lietuvos piliečiams, neturintiems kelionės dokumentų ar pasibaigus kelionės dokumentų galiojimo laikui, laikini kelionės dokumentai bus išduodami Lietuvos garbės konsulate Lvove.
Lietuvos garbės konsulato Lvove kontaktinė informacija
Telefono numeris: +380 32 298 8935.
El. pašto adresas: consul.lt@gng.com.ua; bbilyavtsiv@gng.com.ua
Adresas: Heroiv UPA St, 72, Lviv, Lviv Oblast, Ukraine, 79018.
Lietuvos ambasados atstovų Ukrainos−Lenkijos pasienyje kontaktinė informacija
Telefono numeriai: +380 (67) 924 04 42; +380 (67) 924 04 27.
El. pašto adresas: konsulinis.ua@urm.lt
Ukrainoje esančius Lietuvos piliečius, kurie dėl kokių nors priežasčių negali išvykti, prašome nedelsiant užsiregistruoti adresu https://keliauk.urm.lt/keliones-registracijos-forma, kad prireikus būtų galima su jumis susisiekti.
Užsienio reikalų ministerija rekomenduoja parsisiųsti programėlę „Keliauk saugiai“ ir gauti aktualią konsulinę informaciją, ministerijos pranešimus, esant krizinei situacijai užsienio šalyje. iOS: https://goo.gl/dOxeli; Android: https://goo.gl/rPwrfx. Bendra nuoroda: http://onelink.to/epmjp5.
Daugiau informacijos: https://urm.lt/Situacija_Ukrainoje
Užsienio reikalų ministerija, atsižvelgdama į mažėjančias galimybes susisiekti su Rusija oro transportu, rekomenduoja Rusijoje esantiems Lietuvos piliečiams išvykti iš šalies, o planuojantiems keliones – nevykti į Rusiją.
Europos Sąjungos (ES) oro erdvė uždaryta Rusijos Federacijoje įregistruotiems lėktuvams, o ES valstybėse įregistruoti ar ES oro vežėjų valdomi orlaiviai negali įskristi į Rusiją, todėl išvykti iš Rusijos oro transportu galima tik per ES nepriklausančias valstybes. Šiuo metu iš Rusijos taip pat galima išvykti antžeminiu transportu per sausumos sienas. Atkreipiame dėmesį, kad Lietuvos piliečiams neleidžiama vykti iš Rusijos į Baltarusiją, taip pat reikėtų vengti su Ukraina besiribojančių regionų.
ES erdvė Baltarusijos lėktuvams uždaryta, bet yra galimybė išvykti iš Baltarusijos oro transportu per kitas šalis. Aktualią informaciją apie skrydžius iš Minsko oro uosto galima rasti čia.
Keliaujantiesiems rekomenduojama:
Lietuvos ambasada Maskvoje, generalinis konsulatas Sankt Peterburge, generalinis konsulatas Kaliningrade ir konsulatas Sovetske, Lietuvos ambasada Minske ir toliau atlieka visas pagrindines funkcijas.
Pagalbasau.lt tinklalapyje pateikiamos įvairios pagalbos linijos, vienoje iš jų – „Doverija“ pagalba teikiama rusų kalba. veikti linija ukrainiečiams numeriu 1809.
kriziukomanda.lt
Žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose, iš artimųjų ir kitų suaugusiųjų girdėdami daug skirtingos informacijos apie karinius veiksmus Ukrainoje, vaikai ir paaugliai gali jausti didelį nerimą, jiems gali kilti įvairių klausimų. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie situaciją Ukrainoje, rekomenduoja Paramos vaikams centro psichologai.
Atmintinė, kaip su vaikais ir paaugliais kalbėti apie karą Ukrainoje lietuvių kalba (PDF), rusų kalba (PDF), lenkų kalba (PDF).
„Tėvų linijoje“ 8 800 900 12 psichologai nemokamai patars, kaip kalbėtis su vaiku apie karą, kaip tinkamai reaguoti į pasikeitusį vaiko elgesį, kaip patiems tėvams suvaldyti savo nerimą.
Dezinformacijos tipai:
Taisyklės ir patarimai, kaip išvengti dezinformacijos:
Skaitant naujienas būtina atkreipti dėmesį:
Daugiau apie dezinformaciją, melą ir propagandą socialiniuose tinkluose skaitykite www.ltka.eu.
Rekomenduojami leidiniai apie propagandą:
Leidinys „Kaip nugalėti propagandą. Mąstymo spąstai arba mąstymo klaidų naudojimas propagandoje“
Leidinys „Kaip nugalėti propagandą. Trumpa mąstymo klaidų apžvalga“
Nepaprastoji padėtis Lietuvoje įvesta nuo 2022 m. vasario 24 d. 13 val. iki balandžio 21 d. 24 val.
Nepaprastoji padėtis skelbiama atsižvelgiant į tai, kad:
Nepaprastosios padėties įvedimo tikslas – pašalinti grėsmę visuomenės rimčiai, užtikrinant už visuomenės saugumą ir viešąją tvarką atsakingų institucijų ir tarnybų veiklą operatyviai reaguojant į galimus neramumus ir galimas provokacijas, susijusias su Rusijos Federacijos ir Baltarusijos Respublikos teritorijose sutelktomis didelio masto karinėmis pajėgomis.
Nepaprastosios padėties metu taikomos šios priemonės:
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos skelbia: kad galėtume apsaugoti save ir savo artimuosius įvairių nelaimių metu, tuo turime pasirūpinti iš anksto. Todėl mažiausiai 3 paroms rekomenduojama pasirūpinti negendančiu, greitai paruošiamu maistu ir vandens atsargomis. Tai gali būti paruošti vartoti mėsos, daržovių ar vaisių konservai, sriubos, vytinti ar džiovinti maisto produktai, konservuotos sultys ir kt.
Reikėtų nepamiršti druskos, cukraus, prieskonių, arbatos, kavos ir didelio kaloringumo produktų (kruopų, riešutų, makaronų, šokolado).
Vienai parai žmogui reikia apie 2–4 litrų vandens. Vandens atsargas geriausia laikyti plastikiniuose buteliuose, nes jie nedūžta, juos patogu pernešti.
Iš anksto paruoškite svarbiausius dokumentus, jų kopijas, vaistus ir kitus daiktus, kurių prireiks, jei tektų evakuotis, ir sukraukite į išvykimo krepšį.
Išvykimo krepšyje turi būti:
Be to, su šeimos nariais reikėtų susitarti, kur vienu ar kitu atveju susitiksite, jei būsite skirtingose vietose. Pravartu numatyti kelis galimus variantus – namuose, lauke ar pas jums artimus žmones.
Taip pat susitarkite, kur ir kada susitiktumėte, jeigu vieni nuo kitų pasimestumėte, kam iš jums artimų žmonių apie tai praneštumėte. Turėkite užrašytus jų adresus ir kitus kontaktinius duomenis.
Daugiau išsamios informacijos, kaip elgtis įvairių pavojų metu www.lt72.lt
Apie susidariusią grėsmę gyventojai Lietuvoje yra perspėjami ne tik sirenomis, bet ir trumpaisiais pranešimais į mobiliuosius telefonus. Kaip aktyvuoti savo telefoną, kad juos gautumėte, galite sužinoti čia.
Išgirdę kaukiančią sireną, gyventojai turi įjungti radiją ar televizorių ir išklausyti informaciją bei rekomendacijas. Išsami informacija apie situaciją būtų pateikta per Lietuvos televiziją ir radiją.
Karo pabėgėliai iš Ukrainos